Programul liturgic de la Catedrala arhiepiscopală, în perioada Postului Mare

17 Februarie 2018

În perioada Postului Mare, la Catedrala arhiepiscopală „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Roman, slujbele se vor săvârși după următorul program:

Duminica izgonirii lui Adam din Rai, începutul Postului Mare

08.00 Utrenia;

09.30 Sfânta Liturghie;

17.00 Ceasul IX, Vecernia, rugăciuni de iertare la intrarea în Postul Mare rostite de Inaltpreasfințitul Părinte Ioachim Arhiepiscopul Romanului și Bacăului.

 

Săptămâna I din Postul Mare

 

Luni, 19 Februarie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea I).

 

Marţi,20 Februarie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a II-a).

 

Miercuri,21 Februarie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite; program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a III-a).

 

Joi, 22 Februarie

06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a IV-a).

 

Vineri, 23 Februarie

 06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III şi VI, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 24 Februarie

07.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur şi Parastasul pentru cei adormiţi;

Program de spovedanie

16.00 - Ceasul al IX-lea, Vecernia unită cu Litia.

 

Prima Duminică din Postul Mare - Duminica Ortodoxiei

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Vecernia  

Procesiune cu Sfintele Icoane

 

 

Săptămâna a II-a din Postul Mare

 

Luni, 26 Februarie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Marţi, 27 Februarie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Miercuri, 28 Februarie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite; program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

Joi, 1 Martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Vineri, 02 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfințite; Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare. 

Sâmbătă, 03 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi

Program de spovedanie

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a II-a din Postul Mare, a Sfântului Grigore Palama 4 martie

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia. Paraclisul Maicii Domnului

Săptămâna a III-a din Postul Mare

Luni, 5 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Marţi,6 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Programde spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Miercuri, 7 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite; Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

Joi, 8 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

 Program de spovedanie

16:00 - Pavecerniţa mare.

Vineri, 9 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite; Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Sâmbătă, 10 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a III-a din Postul Mare, a Sfintei Cruci 11 martie

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia.Paraclisul Macii Domnului

 

 

 

Săptămâna a IV-a din Postul Mare

 

Luni, 12 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Marţi, 13 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Miercuri, 14 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite; Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 15 martie

07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 – Pavecerniţa mare.

Vineri, 16 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite; Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare. 

Sâmbătă, 17 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a IV-a din Postul Mare, a Sfântului Ioan Scărarul 18 martie

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia, Paraclisul Macii Domnului

 

Săptămâna a V-a din Postul Mare

Luni, 19 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare. 

Marţi, 20 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

Miercuri, 21 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Denia Canonului mare

Joi, 22 martie

07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 23 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Denia Acatistului Bunei Vestiri. 

Sâmbătă, 24 aprilie

07.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a V-a din Postul Mare, a Sfintei Maria Egipteanca,25 martie

BUNA VESTIRE

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia. Paraclisul Macii Domnului

Săptămâna a VI-a din Postul Mare

Luni, 26 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Marţi, 27 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

Miercuri, 28 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.Taina Sfântului Maslu

Joi 29 martie

07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 30 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

Program de spovedanie

16.00 - Pavecerniţa mare.

Sâmbătă31 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi

Program de spovedanie

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

Duminica a VI-a din Postul Mare, a Floriilor 1 aprilie

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia, Denie. 

Săptămâna Patimilor 

Luni, 2 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;

09.30 - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

17.00 - Denie. 

Marţi, 3 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;

09.30 - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

17.00 - Denie. 

Miercuri, 4 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;

09.30 - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Taina Sfântului maslu de obște

17.00 - Denie.

Joi, 5 aprilie

07.00 - Miezonoptica şi Ceasurile I, III, VI şi IX;

09.00 - Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia;

17.00 - Denia celor 12 Evanghelii.

Vineri, 6 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);

16.00 - Paraclisul Sfintei Cuvioase Parascheva;

17.00 - Denia Prohodului Domnului.

Sâmbătă, 7 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX;

09.00 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia;

16.00 - Paraclisul Sfintei Cuvioase Parascheva.

 

Programul de spovedanie:

În toată perioada Postului Mare creștinii care doresc să se spovedească sunt așteptați la Catedrala Arhiepiscopală în fiecare zi, în intervalul orelor  11.00- 16.00.

(Pr. Arhimandrit Ioniță Andrei, mare ecleziarh al Catedralei arhiepiscopale din Roman)

 

Citește mai multe articole despre: Catedrala Sf Cuv Parascheva, Roman, Postul Mare, program liturgic, 2018