Programul liturgic de la Catedrala arhiepiscopală, în perioada Postului Mare

28 Februarie 2017

În perioada Postului Mare, la Catedrala arhiepiscopală „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din Roman, slujbele se vor săvârși după următorul program:

Duminica izgonirii lui Adam din Rai, începutul Postului Mare

08.00 Utrenia;

09.30 Sfânta Liturghie;

17.00 Ceasul IX, Vecernia, rugăciuni de iertare la intrarea în Postul Mare rostite de Inaltpreasfințitul Părinte Ioachim Arhiepiscopul Romanului și Bacăului.

 

Săptămâna I din Postul Mare

Luni, 27 Februarie

06.20 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea I).

 

Marţi, 28 Februarie

06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a II-a).

 

Miercuri, 1 martie

06.20 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a III-a).

 

Joi, 2 martie

06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare - Canonul cel Mare al Sfântului Andrei Criteanul (partea a IV-a).

 

Vineri, 3 martie

 06.20- Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III şi VI, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 4 martie

07.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea, Vecernia unită cu Litia.

 

Prima Duminică din Postul Mare - Duminica Ortodoxiei

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Vecernia  

Procesiune cu Sfintele Icoane

 

Săptămâna a II-a din Postul Mare

 

Luni, 6 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 7 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 8 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 9 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfințite;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 10 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfințite;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 11 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a II-a din Postul Mare, a Sfântului Grigore Palama

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia. Paraclisul Maicii Domnului

 

 

Săptămâna a III-a din Postul Mare

 

Luni, 13 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 14 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 15 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 16 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16:00 - Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 17 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 18 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a III-a din Postul Mare, a Sfintei Cruci

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia.Paraclisul Macii Domnului

 

Săptămâna a IV-a din Postul Mare

 

Luni, 20 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 21 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 22 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare. Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 23 martie

07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 – Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 24 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 25 martie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a IV-a din Postul Mare, a Sfântului Ioan Scărarul

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia, Paraclisul Macii Domnului

 

Săptămâna a V-a din Postul Mare

 

Luni, 27 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 28 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 29 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Denia Canonului mare

Joi, 30 martie

07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 31 martie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Denia Acatistului Bunei Vestiri.

 

 

Sâmbătă, 1 aprilie

07.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi;

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a V-a din Postul Mare, a Sfintei Maria Egipteanca,

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia. Paraclisul Macii Domnului

 

 

Săptămâna a VI-a din Postul Mare

 

Luni, 3 aprilie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Marţi, 4 aprilie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Miercuri, 5 aprilie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare.Taina Sfântului Maslu

 

Joi, 6 aprilie

07.00 -Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Vineri, 7 aprilie

07.00 - Miezonoptica, Utrenia, Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Pavecerniţa mare.

 

Sâmbătă, 8 aprilie

07.00 - Miezonoptica şi Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi

16.00 - Ceasul al IX-lea şi Vecernia unită cu Litia.

 

Duminica a VI-a din Postul Mare, a Floriilor

08.00 - Utrenia;

09.30 - Sfânta Liturghie a Sfântului Ioan Gură de Aur;

16.00 – Ceasul IX, Vecernia, Denie.

 

Săptămâna Patimilor

 

Luni, 10 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;

09.30 - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

17.00 - Denie.

 

Marţi, 11 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;

09.30 - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

17.00 - Denie.

 

Miercuri, 12 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX şi Obedniţa;

09.30 - Liturghia Darurilor mai înainte sfinţite;

16.00 - Taina Sfântului maslu de obște

17.00 - Denie.

 

Joi, 15 aprilie

07.00 - Miezonoptica şi Ceasurile I, III, VI şi IX;

09.00 - Liturghia Sfântului Vasile cel Mare, unită cu Vecernia;

17.00 - Denia celor 12 Evanghelii.

 

Vineri, 14 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX, Obedniţa şi Vecernia (zi aliturgică);

16.00 - Paraclisul Sfintei Cuvioase Parascheva;

17.00 - Denia Prohodului Domnului.

 

Sâmbătă, 15 aprilie

07.00 - Ceasurile I, III, VI şi IX;

09.00 - Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare unită cu Vecernia;

16.00 - Paraclisul Sfintei Cuvioase Parascheva.

 

Programul de spovedanie:

În toată perioada Postului Mare creștinii care doresc să se spovedească sunt așteptați la Catedrala Arhiepiscopală în fiecare zi, după amiaza de la ora 16.00.

 

(Pr. Arhimandrit Andrei Ioniță, mare ecleziarh al Catedralei arhiepiscopale din Roman)

Citește mai multe articole despre: IPS Ioachim, catedrala arhiepiscopală, Postul Mare, program, 28 februarie, 2017